Skontaktuj się z nami
AGsonic

Numer telefonu : 86-18928856885

WhatsApp : +8618928856885

O ultradźwiękach

September 23, 2019

Myjki ultradźwiękowe - technologia:

Czyszczenie ultradźwiękowe to proces wykorzystujący ultradźwięki (zwykle od 20–400 kHz) i odpowiedni rozpuszczalnik czyszczący (czasami zwykłą wodę z kranu) do czyszczenia przedmiotów. Ultradźwięki można stosować tylko z wodą, ale użycie rozpuszczalnika odpowiedniego do przedmiotu, który ma zostać wyczyszczony, a rodzaj zabrudzenia poprawia efekt. Czyszczenie zwykle trwa od trzech do sześciu minut, ale może również przekroczyć 20 minut, w zależności od czyszczonego przedmiotu.

Myjki ultradźwiękowe służą do czyszczenia wielu różnych rodzajów przedmiotów, w tym biżuterii, soczewek i innych części optycznych, zegarków, instrumentów dentystycznych i chirurgicznych, narzędzi, monet, piór wiecznych, kijów golfowych, rolek wędkarskich, rolet, broni palnej, wtryskiwaczy paliwa samochodowego, instrumenty muzyczne, płyty gramofonowe, części przemysłowe i sprzęt elektroniczny. Są one stosowane w wielu warsztatach jubilerskich, zakładach zegarmistrzowskich i elektronicznych warsztatach naprawczych.

Zalety sprzętu do czyszczenia ultradźwiękowego

Cięcie kosztów

Skrócony czas procesu

Możliwość czyszczenia niedostępnych obszarów

Poprawiona jakość czyszczenia

Przyjazny dla środowiska

Nieniszczące

Bez pracy

Często Zadawane Pytania

Co to jest czyszczenie ultradźwiękowe?

Czyszczenie ultradźwiękowe polega na szybkim i całkowitym usunięciu zanieczyszczeń z obiektów, osiągniętym przez zanurzenie w zbiorniku cieczy, która jest następnie zalewana falami dźwiękowymi o wysokiej częstotliwości.

Te niesłyszalne fale dźwiękowe powodują szorowanie w płynie, wywołane energią elektryczną o wysokiej częstotliwości, która jest przetwarzana przez przetwornik na fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości - energię ultradźwiękową.

Jak to działa?

Energia ultradźwiękowa dostaje się do cieczy w zbiorniku i powoduje szybkie tworzenie się i zapadanie się drobnych pęcherzyków; zjawisko znane jako kawitacja. Pęcherzyki przemieszczają się z dużą prędkością w zbiorniku, powodując, że implodują one na powierzchnię zanurzonego przedmiotu z ogromnym uwolnieniem energii. To delikatnie usuwa zanieczyszczenia zarówno z powierzchni, jak i najbardziej wewnętrznych wgłębień misternie ukształtowanych części.

Gdy bąbelki implodują i dochodzi do kawitacji, roztwór czyszczący wpada w szczelinę pozostawioną przez bąbelki. Kiedy roztwór czyszczący zetknie się z danym przedmiotem, wszelkie zanieczyszczenia, zabrudzenia i matowienie po prostu odpadną.

Co to jest kawitacja?

Kawitacja to szybkie tworzenie się i zapadanie milionów drobnych bąbelków (lub jam) w cieczy. Kawitacja jest wytwarzana przez przemienne fale wysokiego i niskiego ciśnienia generowane przez dźwięk o wysokiej częstotliwości (ultradźwiękach). Podczas fazy niskociśnieniowej pęcherzyki te rosną od mikroskopijnych rozmiarów, dopóki w fazie wysokociśnieniowej nie zostaną ściśnięte i implodowane.

Co to jest odgazowanie i dlaczego należy to zrobić?

Odgazowanie to wstępne usunięcie gazów obecnych w roztworze. Przydatna kawitacja ma miejsce po usunięciu gazów z roztworu czyszczącego, pozostawiając próżnię w utworzonej bańce. Kiedy fala wysokiego ciśnienia uderza w ścianę pęcherza, bąbel zapada się; to energia uwalniana przez to załamanie pomoże detergentowi w zerwaniu wiązań między częściami i ich glebami.

Jak uzyskać najlepsze czyszczenie ultradźwiękowe?

Istnieje wiele czynników ważnych dla czyszczenia ultradźwiękowego. Optymalizacja tych zmiennych zapewni najlepsze czyszczenie. Najważniejsze decyzje, które należy podjąć, to wybór odpowiedniego roztworu czyszczącego, czyszczenie w odpowiedniej temperaturze przez odpowiedni czas oraz wybór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju myjki ultradźwiękowej.

Czy czyszczenie ultradźwiękowe może uszkodzić moje części?

Z pewnymi zastrzeżeniami, czyszczenie ultradźwiękowe jest uważane za bezpieczne dla większości części. Podczas gdy wpływ tysięcy implozji na sekundę jest bardzo silny, proces czyszczenia jest bezpieczny, ponieważ energia jest zlokalizowana na poziomie mikroskopowym. Najważniejszym ostrzeżeniem jest wybór środka czyszczącego. Potencjalnie niekorzystny wpływ detergentu na czyszczony materiał zostanie wzmocniony przez ultradźwięki. Czyszczenie ultradźwiękowe nie jest zalecane w przypadku następujących kamieni szlachetnych: opal, perła, szmaragd, tanzanit, malachit, turkus, lapis i koral.

Co to jest czyszczenie bezpośrednie i pośrednie?

Bezpośrednie czyszczenie ma miejsce, gdy części są czyszczone w roztworze czyszczącym, który wypełnia środek czyszczący, zwykle wewnątrz perforowanej tacy lub kosza siatkowego. Ograniczeniem bezpośredniego czyszczenia jest to, że należy wybrać rozwiązanie, które nie uszkodzi myjki ultradźwiękowej. Pośrednie czyszczenie polega na umieszczeniu czyszczonych części w wewnętrznej nieperforowanej tacy lub zlewce, która często zawiera rozwiązanie, którego użytkownik może nie chcieć bezpośrednio napełniać zbiornika ultradźwiękowego. Wybierając czyszczenie pośrednie, upewnij się, że poziom wody w samym zbiorniku jest utrzymywany do linii napełniania (około 1 ″ od góry zbiornika) przez cały czas.

Dlaczego do czyszczenia potrzebne jest specjalne rozwiązanie?

Gleby przylegają do części… jeśli tego nie zrobią, gleba po prostu spadnie z części! Celem tego rozwiązania jest zerwanie połączeń między częściami i ich glebami. Sama woda nie ma właściwości czyszczących. Podstawowym celem działania ultradźwiękowego (kawitacji) jest wspomaganie rozwiązania w wykonywaniu zadania. Rozwiązanie do czyszczenia ultradźwiękowego zawiera różne składniki zaprojektowane w celu optymalizacji procesu czyszczenia ultradźwiękowego. Na przykład zwiększone poziomy kawitacji wynikają ze zmniejszonego napięcia powierzchniowego płynu. Roztwór ultradźwiękowy będzie zawierał dobry środek zwilżający lub środek powierzchniowo czynny.

Jakiego roztworu czyszczącego powinienem użyć?

Nowoczesne ultradźwiękowe rozwiązania czyszczące są złożone z różnych detergentów, środków zwilżających i innych reaktywnych składników. Dostępna jest szeroka gama doskonałych preparatów przeznaczonych do określonych zastosowań. Właściwy wybór ma kluczowe znaczenie dla akceptowalnego działania czyszczącego i wyklucza niepożądaną reaktywność czyszczonej części.

Jakiego rozwiązania czyszczącego nie powinienem używać?

Nigdy nie należy używać materiałów łatwopalnych ani roztworów o niskiej temperaturze zapłonu. Energia uwalniana przez kawitację jest przekształcana w ciepło i energię kinetyczną, generując w roztworze gradienty wysokiej temperatury i może tworzyć niebezpieczne warunki z cieczami łatwopalnymi. Zasadniczo należy unikać kwasów, wybielaczy i produktów ubocznych bielenia, ale można je stosować z czyszczeniem pośrednim w odpowiednim pojemniku do czyszczenia pośredniego, takim jak szklana zlewka, oraz z odpowiednią ostrożnością. Kwas i wybielacz uszkodzą zbiorniki ze stali nierdzewnej i / lub stworzą niebezpieczne warunki.

Kiedy należy zmienić rozwiązania?

Roztwory czyszczące należy uzupełniać, gdy nastąpi zauważalne zmniejszenie działania czyszczącego lub gdy roztwór jest wyraźnie brudny lub zużyty. Świeża partia roztworu podczas każdej sesji czyszczenia zwykle nie jest wymagana.

Dlaczego muszę utrzymywać rozwiązanie na wskaźniku poziomu zbiornika?

Poziom roztworu powinien być zawsze utrzymywany na wskaźniku poziomu w zbiorniku, z zainstalowanymi tacami lub zlewkami. Ultradźwiękowy system czyszczący to system „zestrojony”. Nieprawidłowe poziomy rozwiązania zmienią cechy środowiska, mogą wpłynąć na częstotliwość systemu, zmniejszyć skuteczność i potencjalnie uszkodzić urządzenie czyszczące. Utrzymanie właściwego poziomu roztworu zapewnia optymalną cyrkulację roztworu wokół części oraz chroni grzejniki i przetworniki przed przegrzaniem lub obciążeniem.

Jaki jest czas czyszczenia?

Czas czyszczenia będzie się różnić w zależności od takich rzeczy, jak gleba, roztwór, temperatura i pożądany stopień czystości. Dobrze widoczne usuwanie zabrudzeń powinno rozpocząć się niemal natychmiast po rozpoczęciu czyszczenia ultradźwiękowego. Regulacja czasu czyszczenia jest najłatwiejszym (i najczęściej niewłaściwie stosowanym) czynnikiem stosowanym do kompensacji zmiennych procesowych. Chociaż czas trwania nowego cyklu aplikacji może być przybliżony przez doświadczonego operatora, zwykle musi on zostać zatwierdzony przez faktyczne użycie z wybranym rozwiązaniem i rzeczywistymi zabrudzonymi częściami.

Jaki jest cel nagrzewnicy?

Głównym celem grzałki urządzenia jest utrzymanie temperatury roztworu między cyklami czyszczenia. Ogromna energia uwalniana przez kawitację generuje ciepło do czyszczenia.

Dlaczego należy używać tac lub zlewek?

Przedmioty czyszczone nigdy nie powinny być umieszczane bezpośrednio na dnie zbiornika. Przetworniki (które wytwarzają ultradźwięki) są przymocowane do dna zbiornika. Przedmioty spoczywające bezpośrednio na dnie zbiornika mogą uszkodzić przetworniki i / lub zmniejszyć kawitację. Dodatkowo taca lub zlewka umieści przedmiot w optymalnej strefie czyszczenia zbiornika. Taca lub zlewka również utrzymają ładunek razem i umożliwią łatwe, bezdotykowe usuwanie, opróżnianie i transport przedmiotów do następnego etapu w procesie czyszczenia.

Jaka jest optymalna temperatura czyszczenia?

Ciepło zwykle poprawia i przyspiesza proces czyszczenia, a większość roztworów detergentów jest zaprojektowana tak, aby działały najlepiej w podwyższonej temperaturze. Najlepszym sposobem na znalezienie optymalnej temperatury, która zapewni najszybsze, najczystsze i najbezpieczniejsze wyniki, jest przeprowadzenie testów. Zwykle najlepsze wyniki mieszczą się w zakresie od 50 ° C do 65 ° C.

Czy po cyklach czyszczenia wymagane jest płukanie?

Zaleca się płukanie w celu usunięcia wszelkich pozostałości chemicznych, które mogą być szkodliwe dla części. Części można spłukać bezpośrednio w myjce ultradźwiękowej, używając kąpieli z czystą wodą lub w oddzielnej wannie zawierającej wodę wodociągową, destylowaną lub dejonizowaną

Dlaczego nie powinienem ciągle zostawiać sprzątaczki?

Niski poziom roztworu może poważnie uszkodzić odkurzacz. Praca urządzenia w sposób ciągły wiąże się z dużym ryzykiem obniżenia poziomu w miarę parowania roztworu, zwłaszcza po podgrzaniu. Przyzwyczajenie się do wyłączania ultradźwięków, gdy nie są używane, i monitorowanie poziomu roztworu, gdy są używane, zapewni wiele lat bezproblemowej obsługi od myjki ultradźwiękowej.